Home / MAN RŪPI  / Simona Crisafulli: sakyti, kad žinai Italiją – tai nepasakyti nieko

Simona Crisafulli: sakyti, kad žinai Italiją – tai nepasakyti nieko

Ar žinote, kodėl tiek mažai lietuvių senbuvių Italijoje mažai rašo apie Italiją ir gyvenimą joje? Ne, ne todėl, kad rašyti nenorėtų. Ir ne todėl, kad to nemoka. Ir net ne todėl, kad bijo. Ir tikrai ne dėl to, kad gaila. Anaiptol! Seniai gyvenantys Italijos lietuviai tiesiog žino, kad rašyti apie Italiją gali tik iš savo perspektyvos, nes ji – tokia įvairi, tokia skirtinga, kad apibendrinimų ir ypač – griežtų taisyklių – tiesiog nėra.

Socialinių mokslų dr. Simona Crisafulli

Tiesa, seniai gyvenantys lietuviai žino, kad yra labai griežta teisės sistema ir itin painus biurokratijos mechanizmas, kurio iki galo nepažinsi net ir pats jame dirbdamas, tad už savo žodžius ir veiksmus stengiasi labai atsakyti, nes čia ne tik mokesčių inspekcija, bet ir visos kitos „inspekcijos” bei kontrolės „inspektoriai“ anksčiau ar vėliau visus pasivys.

Tad verta žinoti – kas rašo, rašo išskirtinai ir tik apie savąją Italiją: ne vien kokią ją mato, bet ir kokią Italiją gyvena, jaučia, patiria. Pasakojimo pobūdis labai priklauso nuo to, į kokią aplinką žmogus pateko, su kuo bendrauja, ar daug vietinių draugų, giminaičių turi.

Priklauso ir nuo regiono, kuriame gyvenama. Tad, jei kas sakys, kad visoje Italijoje yra tik taip ar ne kitaip, – tiesiog netikėkite.

Jei nori tikrai pažinti Italiją, būti turistine akimi ir rodyti vien savo padarytas nuotraukas – tikrai neužtenka. Italiją pažinti gali tik pažindamas jos žmones, papročius, įpročius, tradicijas. O jų čia – tiek daug (netoli 60 mln. gyventojų, 20 regionų, galybė skirtingų įpročių) ir tokių įvairių, kad net ir po penkiolikos ir dvidešimties metų gyvenimo čia joks kitatautis, gerbiantis ir mylintis šią spalvotą šalį ir jos kultūrą, nepasakys: „Aš pažinau Italiją”.

Sakyti, kad žinai Italiją – tai nepasakyti nieko. Italiją galima tik gyventi, išgyventi, pragyventi ir niekada – pergyventi. Ar kiek paaiškinau, kodėl „senieji“ Italijos lietuviai yra gana santūrūs savo pasakojimuose?

Jei kas jus norės įtikinti, kad tie rašantys tik savo interesų ką nors parduoti turi – taip pat netikėkite. Yra labai puikių žmonių, kuriems tikrai patinka dalytis savo žiniomis. Daugumą jų pažįstu, bet jūs nebijokite nuorodomis į apie Italiją rašančius pasidalinti. Tegul žmonės skaito ir kuo įvairiau pažįsta.

Ir dar komentaruose pasidalinkite, kokių stereotipų apie italus ir Italiją žinote? Bandysime kartu juos praskiesti iki tiesos.

Subjektyvi autoriaus nuomonė redakcijos nekoreguojama. Už šios rubrikos turinį ITLIETUVIAI.IT neatsako. Publikuojami tik etikos normų nepažeidžiantys skaitytojų laiškai.

NO COMMENTS

POST A COMMENT

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.